Jak se cítí Magdaléna Weissová z bílinské kapely Retrosong sama mezi chlapy?

12. září 2015 | 21:52
Magdaléna Weissová. Foto: archiv M. WeissovéMagdaléna Weissová. Foto: archiv M. Weissové

Bílina - Zpěvačka bílinské kapely Retrosong Magdalena Weissová (21) je živoucím důkazem, že sebevědomé, ambiciózní a nebojácné ženy ještě nevymřely. Jako benjaminek kapely a také její jediná zástupkyně něžného pohlaví, se s bandou o generaci starších mužů cítí „jako ryba ve vodě“. „Ano. Oni musí,“ odpovídá v rozhovoru pro MojeTeplicko.cz na otázku, jak ji chlapi v kapele berou.

Ve svých jednadvaceti letech si přivyděláváte hlasem, což je sen mnoha dívek. Vám se to povedlo. Jak tento fakt vnímáte? Změnilo vás to nějak?

Neřekla bych. Určitě mě to nijak nezměnilo. Mnoho lidí si myslí, že zpěv vlastně není vůbec žádná práce, ale opak je pravdou. Kolikrát je to pěkná dřina. Ostatní se v pátek seberou a jdou někam popíjet, užívat si a my se v pátek sebereme a jedeme hrát. V podstatě na koncerty padá většina mých volných pátků a sobot a po každém takovém vystoupení jsem druhý den ráno nepoužitelná. Když hrajeme i v pátek i v sobotu a ještě se to oba dny protáhne až do pozdních ranních hodin, tak celou neděli prospím. Dostávají zabrat hlasivky, což  mi ale  nedělá takové problémy jako spíš to, že  jako zpěvačka, musím celý koncert odstát na nohou. Někdy mívám pocit, že vystojím důlek, protože se z jednoho místa nepohnu i několik hodin. Ale zpěv miluju a  nevyměnila bych ho za nic na světě.

Jak jste se ke zpěvu vůbec dostala? Můžete nám o tom něco povědět?

Zpívám asi od šesti let. To přičítám tomu, že moje babička, která byla ředitelkou umělecké školy, si často zpívala při vaření. Mně se to zalíbilo, zpívala jsem s ní a pak už jsem nikdy nepřestala. Začala jsem navštěvovat Základní uměleckou školu v Bílině, kde jsem se ve dvanácti letech přidala k jejich kapele. V této kapele jsem zpívala do devatenácti. Mezitím jsem však hostovala i v mnoha jiných kapelách, když potřebovali například náhradu za zpěvačku. V devatenácti letech jsem se přes klávesáka, s kterým jsem se znala, dostala do kapely Retrosong a tam jsem dodnes a hodlám s touto kapelou pokračovat ve své pěvecké kariéře i nadále, protože kluci, s kterými hraji, jsou mojí krevní skupinou.

Hrajete v kapele se samými muži, je to pravda? Prý jste také nejmladší. Jak se cítíte jako jediná žena a benjaminek kapely? Dostává se Vám od vašich kolegů  nějaké zvlaštní péče?

Je to pravda. (smích) Jsme šestičlená kapela, z toho pět z nás je mužského pohlaví. Vezmu-li to postupně, tak jsou kluci ve věku 27, 32 a 33 let a pak to začíná být trochu veselejší, protože nejstarším klukům z kapely je 55 a 64 let. Naše kapela je v podstatě menší generační průřez, ale já se tam cítím jako ryba ve vodě. Nemám problém si rozumět s jakoukoli věkovou skupinou a co se týče zvláštní péče, tak kluci  jsou výborní a chovají se ke mně opravdu pozorně. Zčásti proto, že musí. Abych jim neutekla. (smích)

Jaký druh písní vaše kapela hraje a na jaký typ obecenstva jste zaměření? Zpíváte vlastní nebo převzaté songy?

Už z názvu je patrné, že zpíváme retro písničky a nyní již pouze převzaté. Zkoušeli jsme psát své vlastní, ale když lidé neznali text písně, tak na ni ani netancovali a nebylo to tedy úspěšné, proto prozatím psaní dalších vlastních písní ani neplánujeme. Jinak hrajeme v hospůdkách, na svatbách nebo plesech a to starší i novější, české i cizí písně. Náš repertoár je zaměřený tak, aby neoslovil jen mladé ale i starší lidi. Teď už zpíváme hlavně „profláknuté“ songy, které zná takřka každý a může je zpívat takříkajíc i po deseti pivech. U lidí mají chronicky známé písně vždycky úspěch, takže tak trochu sázíme na jistotu, ale to neznamená, že hraní známějších písní není náročné. Lidi poznají, zda hrajete dobře nebo špatně, paradoxně právě u známějších songů si lépe všimnou kvality vašeho umění, protože je mají velmi dobře naposlouchané. Kdybychom hráli své písně, tak nemají takovou možnost poznat, zda je píseň dobře zahraná nebo ne, ale jak říkám, když jsme to zkoušeli, nemělo to úspěch, takže se zatím pokoušíme více prosadit mezi lidmi a pak uvidíme, jak budeme pokračovat ve vlastní tvorbě.

Jen zpíváte nebo hrajete i na nějaký hudební nástroj?

Mojí hlavní doménou je už řečený zpěv, ale také hraju na několik hudebních nástrojů a to na basu, kytaru a nedávno jsem začala hrát ještě na bicí. S kapelou na našich vystoupeních hraju pouze na basu a bicí. Na kytaru si někdy brnkám doma pro radost, na koncertech ne. Jinak kromě mě zpívá ještě náš kapelník basák Marek.

Říkala jste, že dál chcete v kariéře pokračovat se svojí stávající kapelou, ale jakým směrem se budete chtít ubírat? Budete tvrdě dřít za vidinou toho, že se proslavíte a stanete se mediálně známou kapelou nebo budete dál pokračovat na domácí scéně a v tempu, v jakém jste zvyklí doteď?

Každá kapela nebo zpěvák má sen, že bude slavný a bude vydělávat hodně peněz. Neříkám, že bych si to nechtěla zkusit, to určitě ano, ale protlačit se do showbyznysu něco stojí a mnohdy na cestě tam přijde člověk o svoji hrdost. Začne se chovat tak, aby se líbil ostatním a je nucen kolem sebe vytvářet mediální bublinu, díky které bude neustále zajímavý pro diváky. To není nic pro mě, neumím se přetvařovat. Mně se líbí, v jakém duchu funguje naše kapela momentálně. Všude, kam přijdeme hrát, nás lidé znají a rádi vidí a taky nám dávají jasně najevo, že jsme u nich vítáni. Pro mě, jako pro zpěvačku, je největším uznáním právě tohle a pak také upřímný potlesk od našich posluchačů.

Je něco, co byste chtěla čtenářům vzkázat?

Ano. Chtěla bych jim říct, že mě nabíjí zpívat pro lidi tak jako nic jiného na světě. Miluju, když mě potom odmění potleskem. Ten pocit, že děláte něco, co ostatní uznávají a líbí se jim to, je k nezaplacení. Zpěv dělám hlavně proto, že mě baví. Když jsem začala zpívat s kapelou Retrosong, tak první rok a půl jsem tam pěla zadarmo. Půjčili jsme si totiž peníze na aparát a ten jsme museli splatit, takže veškeré peníze, které jsme vydělali, šly na tu půjčku. Myslím, že pracovat někde rok a půl bez honoráře je dostatečný důkaz toho, že tu práci neděláte pro peníze.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Patnáctiletá řidička v Hrobu na Teplicku málem poslala do hrobu ženu s kočárkem

Patnáctiletá řidička v Hrobu na Teplicku málem poslala do hrobu ženu s kočárkem

16/8 / KRIMI / TEPLICE - V úterý večer údajně způsobila dopravní nehodu patnáctiletá dívka, která s vozem Nissan Micra měla srazit jinou mladou ženu s kočárkem.


Místo zimního stadionu Kaufland? Stavba nákupního centra je povolena

Místo zimního stadionu Kaufland? Stavba nákupního centra je povolena

8/8 / AKTUALITY / TEPLICE - Zdá se, že výstavbě nákupního centra s lanovým parkem na místě bývalého zimního stadionu na teplických Stínadlech už nic nebrání. Projekt je podle stavebního úřadu v souladu s územním plánem města.


Teplice (snad) budou mít zimní stadion. Cena stavby rozproudila debatu na zastupitelstvu

Teplice (snad) budou mít zimní stadion. Cena stavby rozproudila debatu na zastupitelstvu

31/7 / AKTUALITY / TEPLICE - Padesátitisícové Teplice nemají zcela základní občanské vybavení města: letní koupaliště ani zimní stadion. Zato v přepočtu na jednoho obyvatele se ve městě nachází nejvíce výherních automatů v republice.


V Teplicích bude další fastfoodový řetězec

V Teplicích bude další fastfoodový řetězec

26/7 / AKTUALITY / TEPLICE - V Teplicích vzroste konkurence v řetězcích rychlého občerstvení. Po McDonald's a dvou restauracích KFC bude v lázeňském městě i Burger King.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeTeplicko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeTeplicko.cz na Facebooku


Redakce MojeTeplicko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516