Za Teplicko se do Vesnice roku přihlašuje málo obcí, a Bžany vyhrály, říká starostka Ivana Horčicová

1. září 2015 | 01:05
Bžany - Hradiště. Foto: archiv Obec BžanyBžany - Hradiště. Foto: archiv Obec Bžany

Bžany /OBCE TEPLICKA/ - Bžany získaly nejvyšší ocenění vítěze v soutěži Vesnice roku 2015. "Máme zlatou stuhu - ocenění nejvyšší - Obec Bžany vesnice Ústeckého kraje roku 2015 a dále jsme obdrželi diplom za vzorné vedení obecní knihovny," říká v rozhovoru pro MojeTeplicko.cz starostka Ivana Horčicová.

Kde se vzal impuls přihlásit se do soutěže?

Impulsem byl rozhovor s paní starostkou z Měrunic někdy před dvěma lety, kdy jsme hovořili o tom, že za okres Teplice se do soutěže přihlašuje jen málo obcí. Takže malá účast. Proto jsme se rozhodli v letošním roce se přihlásit.

Co bylo nutné za přípravy v soutěži?

Především v dubnu 2015 zastupitelstvo odsouhlasilo, že se obec Bžany do soutěže Vesnice roku přihlásí. Následovala každodenní práce na zpracování Charakteristiky předmětu soutěže Vesnice roku 2015 dle zadaných podmínek, protože přihláška musela být včetně všech příloh odeslána do 31.4.2015. Obec uhradila registrační poplatek, který je stanoven ve výši 2 koruny za každého občana přihlašované obce. Následovalo potvrzení o přijetí naší přihlášky a další přípravy na obci, protože komise pro hodnocení do obce byla nahlášena na 3. června od 8  do 10 hodin. V pátek 19. června ve večerních hodinách mi zavolala předsedkyně komise, že jsme získali zlatou stuhu a diplom za vzorné vedení obecní knihovny. Jelikož jsme měli v sobotu 20.6. Bžanské slavnosti, tak jsem to celý den tajila a řekla jsem to všem přítomným z pódia jako překvapení dne. A od té doby následovali přípravné práce na slavnostní vyhlášení, které se koná vždy ve vítězné obci. Vyhlášení se konalo ve středu od 15.30 hodin na hřišti ve Bžanech. V pondělí 31.8.2015 proběhlo u nás i setkání s celostátní komisí, které jsme ve čtyřech hodinách museli předvést to krásné z našich všech osmi částí.

Jaký přínos má ocenění pro obec?

Je to především velká reklama pro obce v Ústeckém kraji, které jsou bohužel trochu posuzované ve špatném světle (šachty, průmysl). Všichni jsou mile překvapeni, jak je hezky i zde u nás na severu. Dalším přínosem je velká čest pro naši obec a především závazek pro budoucí práci všech, kteří chtějí pro svou obec pracovat a něco hezkého zde vybudovat. V neposlední řadě je to i ocenění ve smyslu finančním.

Jaké sportovní, kulturní akce obec dělá v průběhu roku a co chystá na podzim?

Obec pořádá pravidelně každý rok pro děti maškarní ples, dětský den, závěr prázdnin, mikulášskou nadílku. Pro dospělé je to obecní ples, a pro všechny Bžanské letní slavnosti, které letos byly již po třinácté. Dále obec přispívá na spoustu akcí, které pořádají lidé sami - bžanský triatlon, Skotské hry, soutěže SDH Lhenice, Pálení čarodějnic, akci rozsviťme obec aneb dýňování, rozsvícení vánočního stromu atd.

Jaké plány má obec pro podzim a rok 2016 - investice?

Především se jedná o dořešení několika projektových dokumentací a vyřízení stavebního povolení. V roce 2016 předpokládáme akce jako jsou: zateplení budovy MŠ, vybudování nového malometrážního bytu ve Lbíně, zpracování projektové dokumentace na vybudování rekreačně sportovního zázemí ve Lbíně. Úpravy obecních bytů. A práce na řešení odkanalizování šesti místních částí.

Autor: Radek Pešout

Autor Radek Pešout

Šéfredaktor serveru SeveročeskýDeník.cz. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, v médiích pracuje od roku 1997. Po roce 2000 spoluvytvářel odborné mediální weby, věnoval se analýzám, komentářům, rozhovorům. Je autorem několika mediálních studií o rozhlasovém a televizním vysílání se specializací na programování obsahu. V roce 2005 založil web MediaShow.cz. Na konzultačních pozicích pracoval pro mediální skupinu Mafra či TV Barrandov. Působil i ve vydavatelství Vltava-Labe-Press.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Patnáctiletá řidička v Hrobu na Teplicku málem poslala do hrobu ženu s kočárkem

Patnáctiletá řidička v Hrobu na Teplicku málem poslala do hrobu ženu s kočárkem

16/8 / KRIMI / TEPLICE - V úterý večer údajně způsobila dopravní nehodu patnáctiletá dívka, která s vozem Nissan Micra měla srazit jinou mladou ženu s kočárkem.


Místo zimního stadionu Kaufland? Stavba nákupního centra je povolena

Místo zimního stadionu Kaufland? Stavba nákupního centra je povolena

8/8 / AKTUALITY / TEPLICE - Zdá se, že výstavbě nákupního centra s lanovým parkem na místě bývalého zimního stadionu na teplických Stínadlech už nic nebrání. Projekt je podle stavebního úřadu v souladu s územním plánem města.


Teplice (snad) budou mít zimní stadion. Cena stavby rozproudila debatu na zastupitelstvu

Teplice (snad) budou mít zimní stadion. Cena stavby rozproudila debatu na zastupitelstvu

31/7 / AKTUALITY / TEPLICE - Padesátitisícové Teplice nemají zcela základní občanské vybavení města: letní koupaliště ani zimní stadion. Zato v přepočtu na jednoho obyvatele se ve městě nachází nejvíce výherních automatů v republice.


V Teplicích bude další fastfoodový řetězec

V Teplicích bude další fastfoodový řetězec

26/7 / AKTUALITY / TEPLICE - V Teplicích vzroste konkurence v řetězcích rychlého občerstvení. Po McDonald's a dvou restauracích KFC bude v lázeňském městě i Burger King.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeTeplicko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeTeplicko.cz na Facebooku


Redakce MojeTeplicko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516