Krupka věří v úspěšný zápis na seznam UNESCO, i když se žádost musí dopracovat

11. duben 2016 | 15:28
Horní Krupka. Foto: archiv Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s.Horní Krupka. Foto: archiv Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s.

Krupka - Organizace ICOMOS International (International Council on Monuments and Sites), která je poradním orgánem UNESCO pro hodnocení nominací, považuje vyhlídky na úspěch sasko-české nominace Hornická kulturní krajina Krušnohoří za velmi nadějné. Odborníci tak hodnotí Krušnohoří jako hornický region, který má historický význam s potenciálem stát se světovým dědictvím. Žádají ale zpřesnění nominační dokumentace.

Proto odborníci doporučují nominaci nepředkládat Výboru pro světové dědictví organizace UNESCO k rozhodnutí v letošním roce. Místo toho má být návrh po koncepční stránce doladěn v další úzké spolupráci s odborníky. Současně organizace ICOMOS potvrdila, že návrh vykazuje po vědecké stránce vysokou míru erudice a je tak dobrým základem pro provedení doporučených upřesnění.

Česká republika má z minulých let zkušenosti s dílčími úpravami svých návrhů, které se po jejich akceptování staly světovým dědictvím.

„Dopracování projektové dokumentace a dočasné odložení rozhodnutí o nominaci nepovažujeme v rozhodovacím procesu za nic mimořádného. V minulosti se tak již mnohokrát stalo. Sice jsme se těšili a věřili, že pozitivní rozhodnutí o zápisu „Hornické kulturní krajiny Krušnohoří“ a tím i Krupky padne již letos v létě v tureckém Istanbulu, ale to se nedá nic dělat. Pokud orgány UNESCO vyžadují upřesňující informace, je třeba tak učinit a žádost doplnit. Zatím nevíme o tom, že by se doplnění informací mělo týkat také Krupky,“ řekl k odložení rozhodnutí o zápis Krušnohoří a Krupky na seznam UNESCO starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Nominační proces nelze podcenit, protože pokud se nominace dostane až na jednání Světového výboru UNESCO, který rozhoduje o zápisu památek na seznam UNESCO a zápis odmítne, již nikdy není druhá šance. Jednu nominaci, která již byla zamítnuta, totiž nelze nominovat dvakrát. „Zkušenost z jiných případů ukazuje, že dopracování dokumentace výrazně zvyšuje šanci konečného zapsání památek na seznam UNESCO. Věříme, že po doplnění informací již nebude zápisu Hornické kulturní krajiny Krušnohoří na seznam UNESCO nic bránit,“ doplnil starosta Zdeněk Matouš.

Cílem je předložit upravenou dokumentaci Centru světového dědictví v Paříži k novému posouzení již v nejbližším oficiálním termínu, tedy do 1. února 2017. O zápisu na seznam UNESCO by se tak rozhodovalo v roce 2018.

Koordinátorem nominace je německá strana, sdružení Montanregion Erzgebirge, které zajistilo vypracování nominace ve spolupráci s partnery na české straně, přijalo doporučení odborného poradního orgánu ICOMOS a požádalo Saské ministerstvo vnitra, aby po dohodě s Ministerstvem kultury České republiky stáhlo pro letošní rok žádost z Centra světového dědictví v Paříži. Sdružení a jeho čeští partneři neprodleně kontaktují ICOMOS, aby mohli co nejdříve zapracovat doporučení do nominační dokumentace.

Ministerstvo kultury České republiky také potvrdilo, že bude i nadále podporovat společný sasko-český projekt nominace na Seznam světového dědictví z důvodu vysokých nadějí na úspěch. Obě ministerstva spatřují v projektu nominace vynikající příklad dobré sousedské spolupráce.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Patnáctiletá řidička v Hrobu na Teplicku málem poslala do hrobu ženu s kočárkem

Patnáctiletá řidička v Hrobu na Teplicku málem poslala do hrobu ženu s kočárkem

16/8 / KRIMI / TEPLICE - V úterý večer údajně způsobila dopravní nehodu patnáctiletá dívka, která s vozem Nissan Micra měla srazit jinou mladou ženu s kočárkem.


Místo zimního stadionu Kaufland? Stavba nákupního centra je povolena

Místo zimního stadionu Kaufland? Stavba nákupního centra je povolena

8/8 / AKTUALITY / TEPLICE - Zdá se, že výstavbě nákupního centra s lanovým parkem na místě bývalého zimního stadionu na teplických Stínadlech už nic nebrání. Projekt je podle stavebního úřadu v souladu s územním plánem města.


Teplice (snad) budou mít zimní stadion. Cena stavby rozproudila debatu na zastupitelstvu

Teplice (snad) budou mít zimní stadion. Cena stavby rozproudila debatu na zastupitelstvu

31/7 / AKTUALITY / TEPLICE - Padesátitisícové Teplice nemají zcela základní občanské vybavení města: letní koupaliště ani zimní stadion. Zato v přepočtu na jednoho obyvatele se ve městě nachází nejvíce výherních automatů v republice.


V Teplicích bude další fastfoodový řetězec

V Teplicích bude další fastfoodový řetězec

26/7 / AKTUALITY / TEPLICE - V Teplicích vzroste konkurence v řetězcích rychlého občerstvení. Po McDonald's a dvou restauracích KFC bude v lázeňském městě i Burger King.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeTeplicko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeTeplicko.cz na Facebooku


Redakce MojeTeplicko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516